EARL OF CRAVEN COUNCIL NO. 55

ALLIED MASONIC DEGREES

Chartered 1962
OFFICERS FOR 2013-14
PAST SOVEREIGN MASTERS
Sovereign Master                
Senior Warden                
Junior Warden                 
Sec/Treasurer                  
Senior Deacon                  
Junior Deacon             
Chaplain                      
Tyler                            
1962                *John H. Parker
1963                *James Chance
1964                *Dr. Nat Baxter  
1965                *Nelson Banks
1966                *Dr. William Gauze
1967                *W. Bryan Phelps  
1968                *Alva L. Williams                        
1969                *Henry A. Barrow    
1970                *Joseph Chance     
1971                *Henry Davis           
1972                *Roy R. Ludvigson  
1973                 Alvia Hearren          
1974                *Joseph Slater, Jr.   
1975                *William Godfrey      
1976                *William Guptil          
1977                *Henry L. Dixon  
1978                *Jack Casey       
1979                 Gerald Ringler    
1980                *Charles Potter   
1981                *Donald L. Pack
1982                *Rev. Harry Crump
1983                *William J. Clark      
1984                 James M. Sutton     
1985                 Raymond C. Smith, III
1986                 Seth B. Needham       
1987                *Kenneth Southcomb  
1988                *Billie Springle             
1989                *John C. Campobasso
1990                 Leslie L. Parker  
1991                *Woodrow W. Thomas
1992                *Marion B. Opphile       
1993                 Charles J. Stewart        
1994                 William O. Hale       
1995                *James W. Delk       
1996                 Albert Gianotti         
1997                *William M. Maurer   
1998                 Thomas E. Daughety  
1999                 Alvin D. Bannister, Sr.
2000                 Alton T. Gaskill            
2001                 Frederick H. Whitty      
2002                 Douglas L. Soltow        
2003                 David Martin                 
2004                 Dale D. Davis                
2005                 *Steven C. Walston
2006                 Norman O. Pake     
2007                 Durwood G. Rose   
2008                 Donald R. Manweiler
2009                 Thomas F. Janyssek
2010                 Jeffrey Styron
2011                 Tony Hawkins
2012                 E. Coy Wetherington
2013                 Ron Jones
2014                 Warren G. Taylor
2015                 Russell M. Rainear


* Deceased
Copyright 2012 York Rite of New Bern North Carolina, USA
No part of this web site may be reproduced without written permission from the New Bern York Rite Bodies of North Carolina
Site created and maintained by Russell M. Rainear
Scheduled Meetings 2016

January 8

March 18

June 17

September 16

December 3
Sparkie Travis
Nicholas W. Taylor
Steven S. Springle
Fred H. Whitty
Glen M. Carpenter
Jake R. Rose
Ted D. Sauls, Jr.
Lee D. “Byrd” Hawkins